1. Elektrifikovaný
  2. 25 rokov skúseností s elektrickým pohonom

25 rokov skúseností s elektrifikovaným pohonom

Pred vyše storočím spôsobil spaľovací motor revolúciu vo svete a zaistil osobnú mobilitu pre masy – ale za cenu znečistenia našej spoločnej planéty. Spoločnosť Toyota preto v roku 1993 predstavila cieľ skonštruovať auto s nízkymi emisiami. O štyri roky neskôr sa zrodil náš prvý priekopnícky sériovo vyrábaný hybrid. Nášmu cieľu dnes zostávame oddaní ako kedykoľvek predtým. Neustále inovácie znamenajú, že vozidlá Toyota možno vyrábať stále čistejšou technológiou, čím sa znižuje náš vplyv na životné prostredie – a dokonca prinášajú pozitívny rozdiel.

1997: Prius Hybrid

Hybridný systém v modeli Prius priniesol množstvo šikovných riešení na úsporu paliva – od inteligentného riadenia výkonu motora a elektromotora podľa jazdných podmienok až po vypnutie motora pri zastavení. Ale najvýznamnejší bol jeho rekuperačný brzdový systém – kinetická energia, ktorá by sa predtým premrhala vo forme tepla, sa namiesto toho zachytáva a mení sa na elektrickú energiu, ktorou sa nabíja batéria.

2003: Hybrid Synergy Drive

Systém Toyota Hybrid Synergy Drive (HSD) prešiel radom zmien vrátane vylepšení motora a batérií, a okrem toho dostal aj o 50 % výkonnejší elektromotor. Prius bol preto nielen rýchlejší a dynamickejší, ale mal aj špičkovú spotrebu paliva, väčší dojazd na čisto elektrický pohon (2 km) a nižšie emisie CO2 (104 g/km).

2009: Plug-in hybrid

V roku 2009 sa na autosalónoch vo Frankfurte a Los Angeles predstavil nový plug-in hybridný Prius. Nielenže priniesol batériu s vyššou kapacitou pre vyšší čisto elektrický výkon, ale tiež vodičom ukázal, ako by jazda s nižšími emisiami a jednoduché nabíjanie mohli hladko zapadnúť do ich životného štýlu.

2012: TS030 Hybrid

Toyota bola prvým výrobcom, ktorý potvrdil svoju účasť na pretekoch FIA World Endurance Championship (WEC) s hybridnou pohonnou jednotkou. Toyota Sport TS030 Hybrid bola nástupcom kultových pretekárskych áut TS010 a TS020, ktoré sa zúčastnili pretekov 24 hodín Le Mans a v 90. rokoch sa umiestnili na pódiu. V tom čase náš priekopnícky prístup k technológii viedol k tomu, že sa na celom svete predalo päť miliónov hybridných vozidiel Toyota.

 

2012: Hybridný modelový rad Toyota

V roku 2012 sme náš záväzok využívať technológie trvalo udržateľnej mobility posunuli ešte vyššie – predstavili sme modelový rad hybridov Toyota – Yaris Hybrid, Prius+ a Prius Plug-In.

2014: Elektrické vozidlo Mirai s palivovými článkami

S revolučným modelom Mirai s vodíkovým pohonom sa spoločnosť Toyota snaží o lepšiu budúcnosť. Toyota Mirai posúva technológiu s nulovými emisiami o krok ďalej, pretože počas jazdy čistí vzduch, pričom ako vedľajší produkt vzniká iba voda. Vďaka vynikajúcemu dojazdu a výnimočnému výkonu prináša Mirai náhľad do budúcnosti.

2015: TS050 Hybrid

TS050 Hybrid, tretie auto značky Toyota od jej vstupu do šampionátu v roku 2012, sa predstavilo na okruhu Paul Ricard v južnom Francúzsku. Toto priekopnícke vozidlo sa vyznačovalo výraznou zmenou koncepcie pohonnej jednotky. 2,4-litrový zážihový motor V6 s dvomi turbodúchadlami a priamym vstrekovaním bol skombinovaný s hybridným systémom 8MJ, pričom obe jednotky vyvinula divízia Motor Sport Unit Development Division v japonskom technickom centre Toyoty, Higashi-Fuji.

2017: Prius+

Prius+, ktorý ponúkal väčší batožinový priestor a miesto až pre sedem osôb, bol inšpirovaný dizajnom Priusu – ale mal predĺženú zadnú časť a vyznačoval sa jemne pozmeneným štýlom. Prius+ oslovil rodiny, ktoré potrebovali viac priestoru a stal sa vítaným doplnkom hybridného modelového radu Toyota. Toto vozidlo malo vďaka výkonnej batérii výnimočný výkon, pričom netrpelo zvýšenou hmotnosťou.

2019: 2. generácia Mirai FCEV

Naše priekopnícke elektrické vozidlá s vodíkovými palivovými článkami majú potenciál zmeniť spôsob jazdy. Ponúkajú dojazd viac ako 650 km, nevypúšťajú nič iné len vodu a dopĺňanie paliva je skutočne jednoduché. Po tom, čo sme sa v roku 2014 postavili na čelo s prvým sériovo vyrábaným vozidlom na vodíkový pohon na svete, sme s modelom Mirai druhej generácie posunuli technológiu palivových článkov s nulovými emisiami ešte vyššie – ako víziu čistejšej budúcnosti, ktorá je pripravená na dnešné cesty.

2019: Rodina elektrických vozidiel Proace

Náš modelový rad batériových elektrických vozidiel spája nekompromisné schopnosti a všestrannosť mestskej dodávky Proace s výkonom a hospodárnosťou plne elektrického pohonu s nulovými emisiami. Ide o prelomový model pre firmy, ktorý ťaží z výhod technológie s nulovými emisiami a bezproblémového vstupu do nízkoemisných zón.

2021: Značka beyond Zero

Úplne nový modelový rad Toyota bZ prekračuje hranicu nulových emisií - pretvára životy a zážitky. Nová generácia inovatívnych batériových elektrických vozidiel prináša spojenie elegantného, moderného dizajnu a výnimočných jazdných vlastností. S týmto modelovým radom obmedzíte svoj vplyv na planétu, vychutnáte si skvelý výkon a užijete si celý rad špičkových, inovatívnych funkcií.

2022: Batériové elektrické SUV bZ4X

Batériové elektrické vozidlá Toyota prinášajú skvelé vlastnosti pohonu všetkých kolies a majú vynikajúci dojazd, pritom sú inovatívne, efektívne a vyznačujú sa dynamickým dizajnom SUV. Užite si výnimočný zážitok z jazdy inovatívnym modelom bz4X, naším najnovším elektrickým SUV.