1. Objavte Toyotu
  2. Novinky
  3. Portugalská rely – ďalšie víťazstvo pre Ogiera a Toyotu
15-05-2024

Portugalská rely

Ďalšie víťazstvo pre Ogiera a Toyotu
Sébastien Ogier z tímu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team si druhýkrát za sebou v Portugalsku prišiel po prvé miesto, a tak si tu pripísal rekordné šieste víťazstvo.

Ogier s navigátorom Vincentom Landaisom po napínavom tesnom súboji na štrkových portugalských cestách triumfovali, podobne ako v predchádzajúcom kole na asfaltových povrchoch v Chorvátsku. Iba sekundu za vedúcim jazdcom po skončení piatkových jázd sa Ogier v sobotu dopoludnia opäť ujal vedenia za situácie, keď ostatné posádky narazili na ťažkosti, a vďaka svojim skúsenostiam dokázal v poslednom najdlhšom dni podujatia nadeliť súperom 11,9 sekundy.

Svoj náskok zvýšil počas hmlistého nedeľného rána po údernom víťazstve v prvej rýchlostnej skúške, aby v ďalších etapách mohol o niečo menej riskovať, a tak si nakoniec dôjsť po prvé miesto s náskokom 7,9 s.

Ogier má teraz na konte najviac víťazstiev v Portugalsku zo všetkých jazdcov WRC – potom, čo v roku 2017 dorovnal rekord piatich titulov, ktoré získala fínska legenda Markku Alén. TGR-WRT je teraz tiež päťnásobným víťazom tohto podujatia (s prispením štyroch rôznych jazdcov), čím Toyota zrovnala krok s tímami Lancia a Citroën (po ôsmich víťazstvách v rámci celej histórie rely).

Elfyn Evans a Scott Martin po náročnom piatkovom štarte skončili na celkovom šiestom mieste, čím získali niekoľko dôležitých bodov. Ďalšej výzve táto posádka čelila v nedeľu pre poškodenie systému chladenia v predposlednej rýchlostnej skúške, ale dokázala vykonať provizórnu opravu na trati a dôjsť do cieľa. V rámci majstrovstiev zostávajú Evans s Martinom druhí so stratou 24 bodov na najlepších v poradí.

Kalle Rovanperä bol v piatkových jazdách vo vedení, ale v druhej sobotnej etape vyšiel z trate. Spoločne s Jonnem Halttunenom v nedeľu opäť nastúpili do pretekov a vybojovali tretie miesto v Power Stage, čím tímu pomohli k niekoľkým ďalším bodom.

Takamoto Katsuta tiež v prvých fázach pretekov bojoval na špici, ale stopku mu vystavilo poškodenie vozidla v sobotu dopoludnia. Spoločne s Aaronom Johnstonom sa v nedeľu vrátili do boja, aby získali piate miesto v klasifikáciách Super Sunday a Power Stage.

Po piatich kolách sezóny zostáva bodovanie značiek vyrovnané, keď TGR-WRT stráca štyri body na najlepšieho v poradí.

TGR oslavuje v Portugalsku dvojitý triumf vďaka prvému víťazstvu nového vozidla GR Yaris Rally2 vo WRC2 v rámci jeho premiérového nasadenia na štrku na tejto súťažnej úrovni. Jan Solans s navigátorom Rodrigom Sanjuanom (Teo Martín Motorsport) sa v sobotu dokázali dostať na čelo tejto vysoko konkurenčnej kategórie a nakoniec do cieľa aj víťazne dôjsť s náskokom iba 3,2 sekundy.

Citácie: Akio Toyoda (predseda tímu TGR-WRT)

„Seb, Vincent, blahoželám k dvom víťazstvám za sebou v Portugalsku!

Seb zostával ľadovo pokojný – bez ohľadu na to, po ako náročnom štrku šiel. Seb sa vždy dokázal na fanúšikov usmievať – bez ohľadu na to, ako tesná a elektrizujúca táto súťaž bola. Keď k niečomu došlo, pokojne informoval technikov o situácii a vrátil sa do boja. A potom prešiel cieľovú čiaru v najlepšom čase zo všetkých. Som vďačný, že v tíme máme v radoch jazdcov takéhoto skutočného profesionála. Seb, ešte raz ďakujem.

Tento víkend bol v niečom sklamaním, ale v niečom bol aj dobrý. Sklamaním bolo, že naše tri ďalšie vozidlá to nezvládli bez problémov. Aj vlani sme toto podujatie vyhrali, ale ďalšie dve vozidlá mali problémy. Takže tento rok naším cieľom bolo, aby všetky štyri vozidlá nemali žiadne ťažkosti, ale výsledok bol opäť frustrujúci. Na druhej strane je dobré – a z toho mám radosť – že tím v porovnaní s minulosťou zostal pokojný bez ohľadu na to, aký veľký problém nastal. Počas víkendu sa udialo veľa vecí, ale počul som, že všetci zostali pokojní a pokúsili sa nájsť riešenie. Je pekné sledovať, ako tím rastie. Tím silnie s tým, ako silnie každý z jeho členov, a ako silnie tím, GR YARIS Rally1 bude stále lepší a silnejší. Stále máme v tejto sezóne pred sebou množstvo náročných podujatí, ale verím, že všetci budeme v tíme aj naďalej rásť.

P.S. pre Scotta:

Dávajme si pozor, aby sme na nič nezabúdali! Ale bol si skvelou oporou!

P.S. pre Elfyna:

Viem, ako sa cítiš, pretože môj navigátor na niečo zabúda celkom často! Možno by sme ako jazdci mali skúsiť pomáhať aj navigátorom!“

Jari-Matti Latvala (šéf tímu)

„Víťazstvo v rely, to je vždy skvelý pocit, ale máme ohromnú radosť, že sme si došli po ďalšie víťazstvo so Sebom tu v Portugalsku, a tak nadviazali na víťaznú šnúru na tejto skvelej akcii. Je zaujímavé sledovať, ako skvele Seb k týmto podujatiam pristupuje a ako zvláda situáciu pod tlakom: dokladuje to, prečo je osemnásobným majstrom sveta a teraz má aj rekordných šesť víťazstiev na tomto podujatí. Celkovo samozrejme máme trochu zmiešané pocity, pretože sme do šampionátu nezískali toľko bodov, koľko by sme chceli. Ale situácia je jednoducho taká, a tak sa musíme vrátiť do hry na nasledujúcich podujatiach.“

Kalle Rovanperä (jazdec, vozidlo č. 69)

„Veľká vďaka tímu za opravu vozidla po včerajšom sklamaní a ospravedlňujem sa za stratu tak dôležitých bodov. Bolo príjemné byť dnes zase späť, ale ľahké to nebolo pre čistenie trate, dokonca to bolo ešte ťažšie, než sme čakali. V Power Stage sme do toho dali naozaj všetko, myslel som, že to bola dobrá a čistá jazda, ale to čistenie bolo tak intenzívne, že súperi za nami išli o trochu rýchlejšie. Aj tak máme pár bodov, takže sme urobili, čo sa len dalo, aby sme pomohli tímu. Taký priebeh víkendu sme si nepriali, ale vrátime sa silnejší.“

Elfyn Evans (jazdec, vozidlo č. 33)

„Dnes dopoludnia to šlo o niečo lepšie než včera, ale v tretej etape sme po náraze kameňa do spodku vozidla poškodili chladič. Potom sme museli dôjsť v režime EV a podarilo sa nám vozidlo opraviť, aby sme sa dostali až do cieľa, ale bohužiaľ sme nezískali žiadne bonusové body za súťažný deň. Rozhodne sme sa s autom lepšie zžili, ale stále musíme na niekoľkých veciach popracovať. Aspoň nám víkend dal niekoľko odpovedí. Pokúsime sa veci otočiť, aby sme v Sardínii ukázali lepšie výsledky.“

Sébastien Ogier (jazdec, vozidlo č. 17)

„Je to skvelý pocit opäť si dôjsť po víťazstvo. Je pekné pripísať si ďalšie pekné čísla a tieto okamihy si musím užívať a ceniť. Nemal som nič proti tomu sa niekoľko rokov deliť o päticu víťazstiev s Markku Alénom, pretože pre mňa je to legenda a nesmierne si ho vážim, ale veľakrát som dostával otázku, kedy konečne prekonám rekord, a teraz k tomu konečne došlo. Bol to ďalší intenzívny súboj, ako všetci mohli sledovať, a preto sme vo vozidle nemohli ani na chvíľku poľaviť. Myslím, že sme sa s tým popasovali takmer dokonale: neustále sme boli v súboji o víťazstvo bez toho, aby sme museli podstupovať maximálne riziko, keď sme sa necítili na 100 percent.“

Takamoto Katsuta (jazdec, vozidlo č. 18)

„Samozrejme je to veľké sklamanie, že sme včera museli odstúpiť, pretože sme mohli zájsť omnoho lepší výsledok. Ale mal som tu z vozidla veľmi dobrý pocit, bolo to dosť dobré, až do tej včerajšej chvíle. Dnes to nebolo také ľahké, pretože sme v niektorých etapách boli bez hybridu a mali sme nevýhodné postavenie na trati, ale dobré je, že sme získali aspoň pár bodov. Vo všetkých rýchlostkách som sa snažil tlačiť na pílu a tiež som sa veľa naučil. Môžeme si z toho vziať pár dobrých vecí a teraz sa sústredím na Sardíniu, aby som sa dobre pripravil a mohol ďalej tlačiť na pílu.“

KONEČNÁ KLASIFIKÁCIA, PORTUGALSKÁ RELY

KONEČNÁ KLASIFIKÁCIA, PORTUGALSKÁ RELY

1 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 3 h 41 min 32,3 s

2 Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +7,9 s

3 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1 min 9,8 s

4 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Puma Rally1 HYBRID) +1 min 47,8 s

5 Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +2 min 48,9 s

6 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +6 min 36,0 s

7 Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Citroën C3 Rally2) +11 min 48,4 s

8 Jan Solans/Rodrigo Sanjuan (Toyota GR Yaris Rally2) +11 min 52,9 s

9 Josh McErlean/James Fulton (Škoda Fabia RS Rally2) +11 min 56,1 s

10 Lauri Joona/Janni Hussi (Škoda Fabia RS Rally2) +13 min 40,3 s

29 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1 h 10 min 33,8 s

31 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1 h 20 min 54,4 s

Svetový šampionát v rely FIA 2024, poradie jazdcov po piatom kole:

1 Thierry Neuville 110 bodov

2 Elfyn Evans 86

3 Ott Tänak 79

4 Adrien Fourmaux 71

5 Sébastien Ogier 70

6 Takamoto Katsuta 49

7 Kalle Rovanperä 36

8 Esapekka Lappi 23

9 Andreas Mikkelsen 14

10 Oliver Solberg 12

 

Svetový šampionát v rely FIA 2024, poradie značiek po piatom kole:

1 Hyundai Shell Mobis World Rally Team 219 bodov

2 TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team 215

3 M-Sport Ford World Rally Team 96

A čo bude nasledovať?

Talianska rely na Sardínii (31. mája až 2. júna) je známa rýchlymi, ale súčasne úzkymi úsekmi so štrkovým povrchom, a tak každá nepozornosť jazdca môže byť rýchle potrestaná odhalenými balvanmi alebo stromami pozdĺž trate. Vysoké teploty v kombinácii s hrubým povrchom kladú značné nároky na vozidlá aj ich obutie.