1. Objavte Toyotu
  2. Novinky
  3. Šesť hodín v Spa: Ďalšie body na konto TOYOTA GAZOO Racing
25-05-2024

Šesť hodín v Spa

Ďalšie body na konto TOYOTA GAZOO Racing
Tím TOYOTA GAZOO Racing ustál v Belgicku náročné a udalosťami nabité podujatie Šesť hodín v Spa-Francorchamps, tretie kolo svetového šampionátu vytrvalostných súťaží FIA 2024, kde nakoniec dosiahol solídny výsledok.

V poslednom podujatí pred pretekmi 24 hodín Le Mans sa tím musel popasovať s kontaktnými situáciami, penalizáciami aj deficitom výkonu a len vďaka veľkému úsiliu jazdcov, konštruktérov a mechanikov sa mu podarilo získať ďalšie cenné body na obhajobu titulu vo svetovom šampionáte.

Úradujúci majstri sveta Sébastien Buemi, Brendon Hartley a Ryo Hirakawa s vozidlom GR010 HYBRID č. 8 skončili na šiestom mieste. Mike Conway, Kamui Kobajaši a Nyck de Vries s vozidlom GR010 HYBRID č. 7 po minulom víťazstve v Imole došli do cieľa ako siedmi.

Hoci najnovší výsledok ukončil víťaznú šnúru predstavujúcu sedem vyhratých podujatí v Spa, tím si dokázal udržať solídnu pozíciu v súboji o titul majstra sveta, kde je teraz na druhom mieste – iba 23 bodov za vedúcim tímom Porsche s výhľadom na dvojnásobný bodový prídel za výsledok v pretekoch 24 hodín Le Mans.

Počas slnečného a teplého víkendu sa v Spa zišlo rekordných 88 100 divákov, aby sledovali, ako 19 vozidiel kategórie Hypercar bojuje o pozície v prvom kole, ktoré symbolicky udalo tón pretekov prekypujúcich incidentmi.

Sébastien si vybojoval sľubnú šiestu pozíciu, ale v dôsledku nárazu iného vozidla hneď v prvej zákrute sa prepadol na deviate miesto. Ešte o niečo viac zaostal v dôsledku päťsekundovej penalizácie vo forme núteného zastavenia za prekročenie maximálneho množstva energie využitej v zahrievacom kole. Mike sa dokázal predrať zo 14. na 12. miesto a pokračoval v snahe dostať sa do prvej desiatky.

Obe vozidlá tankovali iba pri prvých zastávkach v boxoch, čo Mikeovi pomohlo posunúť sa na ôsme miesto. Následne sa snažil túto pozíciu ubrániť pod tlakom súperov s čerstvým obutím, avšak napokon sa prepadol na desiate miesto. Tesne po uplynutí 90 minút pretekov využili obe vozidlá príležitosť po výjazde safety caru, aby zašli prezuť na nové obutie, čím stratili menej času než za bežných podmienok pretekov.

Po dlhom úseku so safety carom na trati Nyck znovu zaujal deviatu pozíciu, resp. Ryo jedenástu. Odstup za najlepšími sa skrátil, ale o takto získaný čas potom vozidlo č. 7 prišlo, keď sa prepadlo na 15. miesto následkom penalizácie v podobe prejazdu boxmi pre porušenie pravidiel virtuálneho safety caru.

Po preklopení pretekov do druhej polovice bojovali Nyck a Ryo o zisk lepšej pozície a počas štvrtej hodiny pretekov sa zúčastnili na súboji štyroch vozidiel o siedmu pozíciu na trati. S ďalším priebehom pretekov zobral Nyck Ryovi piate miesto, avšak len niekoľko sekúnd nato bola pre nehodu inde na trati odmávaná červenou zástavkou dvojhodinová jazda za safety carom počas trvania opráv bezpečnostných bariér.

Preteky mohli pokračovať hodinu a 44 minút pred plánovaným koncom, keď sa Kamui po ďalšom kole zastávok na natankovanie krátko pohyboval na treťom mieste, ktoré však následne prepustil vozidlu Ferrari č. 50. Na začiatku poslednej hodiny Kamui zo štvrtého miesta vyvíjal tlak na súpera v snahe získať pódiové umiestnenie, zatiaľ čo Brendon sa usiloval o dojazd v prvej šestke.

Počas poslednej polhodiny však Kamui nebol schopný štvrtú pozíciu udržať, keď vozidlá Ferrari č. 51 a Porsche č. 99 maximálne zužitkovali svoju výkonnostnú výhodu. Kamui následne inkasoval päťsekundovú penalizáciu za kontakt s vozidlom LMGT3 zaostávajúcim o kolo. To znamená, že keď Kamui prechádzal cieľovou páskou necelé dve sekundy pred Brendonom, vozidlo GR010 HYBRID č. 8 bolo klasifikované ako šieste, zatiaľ čo vozidlo č. 7 skončilo ako siedme.

Tím teraz okamžite sústredí všetku pozornosť na zlatý klinec sezóny WEC, ktorým sú preteky 24 hodín Le Mans. V nedeľu 9. júna vyrazia vozidlá GR010 HYBRID v špecifikácii 2024 na Circuit de la Sarthe vôbec po prvýkrát, aby absolvovali oficiálny testovací deň pred začiatkom vlastných pretekov v dňoch 15. – 16. júna.

Kamui Kobajaši (šéf tímu a jazdec, vozidlo č. 7): „Bol to ťažký deň. Čo sa týka výkonov, šieste a siedme miesto je to najlepšie, čo sme mohli dosiahnuť. Sú to posledné preteky pred Le Mans a tiež jedno z našich domácich podujatí, takže je škoda, že sme nemohli skutočne súťažiť na čele a získať dobrý výsledok. Bolo to pre nás ťažké podujatie, ale musíme to skrátka prijať a zlepšiť sa, aby sme sa na Le Mans vrátili silnejší.“

Mike Conway (jazdec, vozidlo č. 7): „Z dôvodu penalizácií boli tieto preteky pre naše vozidlo trochu komplikované. Bolo by pekné získať viac bodov, ale nakoniec sme vedeli, že Ferrari a Porsche sú rýchlejšie než my. Bojovali sme s obutím, a tak sa nám nepodarilo zrovnať tempo. Postupne s vývojom na trati sa naše tempo zlepšovalo, ale stále to nebolo úplne ono. Na Le Mans musíme pokračovať v tlaku na pílu.“

Nyck de Vries (jazdec, vozidlo č. 7): „Celkovo vzaté sme tento týždeň konkurentom nestačili. Myslím, že tento výsledok je asi tak maximum, čo sme mohli ako tím v týchto ťažkých pretekoch dosiahnuť. Keď všetko zvážime, dnes sme toho oveľa viac urobiť nemohli. Samozrejme nie sme s touto situáciou spokojní, ale tak to jednoducho je a robili sme, čo sa dalo. Dúfajme, že v budúcom kole budeme lepšími konkurentmi.“

Sébastien Buemi (jazdec, vozidlo č. 8): „Opäť to bolo podujatie nabité udalosťami. Nemal som veľmi dobrý štart a nepríjemne sa so mnou hrali. Dostali sme penalizáciu ešte skôr, ako preteky vôbec začali, čo bolo skutočne veľmi mrzuté, a tak sa tomu musíme poriadne pozrieť na kĺb. Potom sme sa zapotili v snahe vrátiť sa do hry. Výsledok nie je ideálny, ale musíme s tým skrátka žiť. Aspoň sme došli do cieľa s oboma vozidlami a získali body, ale dúfali sme v niečo trocha lepšie.“

Brendon Hartley (jazdec, vozidlo č. 8): „V pretekoch sa toho veľa udialo a rozhodne sme v porovnaní s niektorými konkurentmi nemali to správne tempo. Tá penalizácia nás bohužiaľ zahnala do kúta, ale dokázali sme sa s tým vyrovnať a dosiahnuť čo najlepší výsledok. Myslím, že šieste miesto férovo odráža naše dnešné tempo.“

Ryo Hirakawa (jazdec, vozidlo č. 8): „Boli to poriadne dlhé a pre nás ťažké preteky. Evidentne nie sme v tejto chvíli najrýchlejší, takže pred Le Mans je toho veľa, v čom sa musíme zlepšiť, keďže vozidlá Porsche a Ferrari boli viditeľne rýchlejšie. Musíme sa naďalej zlepšovať. Ako posádka sme urobili všetko, čo bolo možné, ale nie je príjemné skončiť mimo pódiového umiestnenia. Dúfajme, že na Le Mans sa vrátime až na vrchol stupňov víťazov – budeme na tom tvrdo pracovať.“

Šesť hodín v Spa-Francorchamps – preteky

  1. miesto Hertz Team JOTA, vozidlo č. 12 (Stevens/Ilott) 141 kôl
  2. miesto Porsche Penske, vozidlo č. 6 (Estre/Lotterer/Vanthoor) +12,363 s
  3. miesto Ferrari AF Corse, vozidlo č. 50 (Fuoco/Molina/Nielsen) +1 min 14,020 s
  4. miesto Ferrari AF Corse, vozidlo č. 51 (Pier Guidi/Calado/Giovinazzi) +1 min 17,710 s
  5. miesto Proton Competition, vozidlo č. 99 (Tinknell/Jani/Andlauer) +1 min 26,326 s
  6. miesto TOYOTA GAZOO Racing, vozidlo č. 8 +1 min 34,955 s
  7. miesto TOYOTA GAZOO Racing, vozidlo č. 7 +1 min 38,331 s